DLACZEGO WARTO MIEĆ W OGRODZIE BUDKI DLA OWADÓW?

Jakich gatunków można spodziewać się w hotelikach dla owadów?

Domki przeznaczone są dla przeróżnych owadów, np. pszczół murarek, trzmieli, biedronek, motyli, jętek, chrząszczy i złotooków. Te gatunki to głównie zapylacze i tępiciele szkodników, są jednak również żywą ozdobą sadów oraz przydomowych ogrodów. Budka dla owadów powinna być zróżnicowana pod względem budowy, dlatego dla pszczół najlepsze będą takie z pustymi w środku tyczkami bambusowymi. Z kolei chrząszcze chętnie zasiedlają drewniane pnie z wydrążonymi otworami. Biedronki wybierają słomiane wiązki lub sosnowe gałązki, natomiast złotooki – pęczki suszonej trawy. W konstrukcji domku mogą również znaleźć się szyszki oraz ażurowe cegiełki. Hotelik powinien być jak najbardziej zróżnicowany, by mieć pewność, że zadomowi się w nim wiele gatunków owadów.

Gdzie najlepiej postawić domki dla pożytecznych owadów?

Schronienie dla owadów powinno stanąć w zacisznym miejscu, osłoniętym przed silnym wiatrem. Warto, aby konstrukcja była zadaszona, ochroni to jej mieszkańców przed opadami deszczu bądź śniegu. Otwory powinny znajdować się od słonecznej strony, lecz nie muszą być od południa. Zbyt intensywne promienie padające na budkę mogą odstraszyć owady. Domki przeznaczone dla gatunków latających warto ustawić na stojaku, aby trudno było się do nich dostać z ziemi. Niektórzy montują budki dla owadów na drzewach, inni wolą jednak, aby stały na podłożu. W zależności od materiału, z którego zostały zrobione, warto je zaizolować od spodu, aby przetrwały dłużej niż jeden sezon.

Powody, dla których warto stawiać budki dla owadów

Owady gnieżdżą się najczęściej w szczelinach, pod kamieniami czy w stosach gałęzi lub liści. We współczesnych ogrodach niekiedy brakuje dla nich miejsca. Niestety, nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo na tym tracimy. Brak miejsca do bytowania dla pożytecznych gatunków to zachęta dla pasożytów i szkodników. Aby uniknąć ich obecności, warto stawiać domki lęgowe dla pogromców insektów. Wiele z nich prezentuje się naprawdę estetycznie, dlatego też są niezaprzeczalną ozdobą ogrodu. Kolejnym powodem, dla którego warto mieć na swoim terenie takie budki, to edukacja. Hoteliki będące schronieniem dla pożytecznych gatunków dają możliwość dokonywania obserwacji entomologicznych. To wspaniała lekcja biologii zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponadto obecność budek realnie wpływa na wzrost zapylanych roślin, co daje więcej plonów. Jest to również wsparcie rozwoju populacji pszczół i innych pożytecznych gatunków.

Hoteliki dla owadów stają się coraz powszechniejsze. Są bezpieczną przystanią m.in. dla pszczół, biedronek, trzmieli i motyli, a oprócz tego, wzbogacają aranżację ogrodu. Dają również możliwość obserwacji owadów z bliska, ich rozwoju i funkcjonowania. Stanowią miejsce rozmnażania się nowych pożytecznych gatunków. Budki to świetne rozwiązanie dla tych, którym zależy na ekologii i przetrwaniu owadów w sezonie jesienno-zimowym.