MATA WIKLINOWA – NATURALNY PRODUKT O WIELU ZASTOSOWANIACH

Mata ogrodzeniowa wiklinowa

 

Osłona wiklinowa stanowi rozwiązanie najbardziej solidne. Wyróżnia się m.in. wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz różnorodnością kolorystyczną. Z powodzeniem można ją farbować, bez obaw o utratę jej najważniejszych właściwości. Dodatkowo, regularne czyszczenie tego akcesorium sprawia, że posłuży ono swoim użytkownikom przez długi czas.

Ogrodowa mata z trzciny i jej specyfika

 

Mata trzcinowa z kolei jest nieco bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, dlatego warto ją zaimpregnować. Choć zwykle traci swoje właściwości po upływie jednego sezonu użytkowania, jest równie często stosowana, jak wariant wiklinowy. Stanowi bowiem jego tańszy odpowiednik, który dodaje przydomowej przestrzeni wyjątkowego klimatu. Dodatkowo doskonale komponuje się on z ogrodową roślinnością.

Wyjątkowe właściwości słomianki

 

Mata słomiana natomiast to produkt, który tworzy nie tylko stosunkowo tani materiał izolacyjny dla roślin. Po rozpadzie stanowi także doskonały nawóz, wzmacniający i odżywiający wyrastające pędy. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że różne warianty tego rodzaju maty wykorzystywane są również przez pszczelarzy i plażowiczów.

Wykorzystanie mat słomianych na świeżym powietrzu

Osłony wykonane ze słomy to produkty, które znaleźć można niemal w każdym sklepie ogrodniczym lub markecie z takim właśnie działem. W zależności od wybranego rozmiaru czy konstrukcji, stosowane są one jako materiał wykończeniowy płotów, altan lub balkonów, zapewniając tym samym swoim użytkownikom nie tylko intymność. Mata słomiana do ogrodu, odpowiednio dopasowana i zamontowana na ogrodzeniu posesji czy balkonowej balustradzie, chroni ich także przed kurzem, silnym wiatrem oraz hałasem. Ponadto doskonale sprawdza się również po zakończeniu sezonu letniego, kiedy stosujemy ją jako materiał okrywowy dla roślin wymagających zabezpieczenia przed niekorzystnymi dla nich warunkami pogodowymi.

Oczywiście, nie wyczerpuje to jeszcze możliwości wykorzystania słomianek na świeżym powietrzu. Okazuje się bowiem, że producenci akcesoriów wykonanych ze słomy oferują także tzw. zatwory służące do zmniejszania kubatury ula w czasie zimowli i wiosennego rozwoju. Zazwyczaj maty tego typu tworzone są z drewnianego stelaża, który wypełniony został słomą żytnią. Dzięki nim pszczołom łatwiej jest utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz gniazda. Oprócz tego, na rynku spotkać można jeszcze rozwijany, a co za tym idzie, lekki i kompaktowy słomiany dywanik plażowy, szczególnie przydatny podczas letniego wypoczynku nad zalewem lub morzem. Co ciekawe, warto zainteresować się słomianą matą również w momencie zmiany wystroju mieszkania. Dlaczego?

Funkcje mat słomianych w aranżacjach wnętrz

Plecionki ze słomy z powodzeniem można stosować jako stylowy, a jednocześnie niedrogi, dodatek aranżacyjny do wielu pomieszczeń. Najczęściej zawieszane są one na ścianach. Ponadto stanowią na tyle uniwersalny element dekoracyjny, że sprawdzą się tak samo dobrze zarówno nad łóżkiem, jak i biurkiem. Dodatkowo ich konstrukcja pozwala na przypinanie do nich nie tylko zdjęć z wakacji czy planu zajęć, ale także różnego rodzaju ozdób, takich jak np. girlandy. To jednak nie wszystko.

W asortymencie producentów artykułów ze słomy można spotkać również maty słomiane w formie wycieraczki lub dywanu w stylu orientalnym, przy czym cena tego rodzaju elementów dekoracyjnych będzie zależeć od ich wymiarów. Zwykle im większy rozmiar danej słomianki, tym wyższa jest jej wartość. Niezależnie jednak od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, będzie to koszt w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Warto więc wybrać matę wyprodukowaną ze słomy, dostosowaną do swoich potrzeb i czerpać z korzyści, które ze sobą niesie.