WIKLINOWE DOMKI DLA ZWIERZĄT. SCHRONIENIE DLA ZAGROŻONYCH GATUNKÓW

Z wikliny można stworzyć niezliczoną ilość różnorakich przedmiotów ? od dekoracyjnych pudeł i koszy, przez płoty, aż po schronienia dla zwierząt. Co do tych ostatnich, coraz bardziej popularne są chociażby domki dla owadów, czy budki lęgowe dla kaczek. Stanowią bowiem proste, a jednocześnie niezwykle potrzebne dla tych gatunków rozwiązania. Podobnie rzecz się ma z domkami dla jeży. Wszystkie tego typu przedmioty niewątpliwie zapewniają tym zwierzętom nie tylko bezpieczeństwo przed drapieżnikami, ale także ciepło w chłodne wieczory. W okresie wysiadywania jaj natomiast niezbędny spokój. Co więcej, umożliwiają również wygodne dostarczanie im pokarmu oraz wody, co może być szczególnie przydatne podczas opieki nad niedawno narodzonym pisklętami. Warto tu również podkreślić, że ważny jest właściwy wybór modelu budki czy karmnika. Różne kolory i kształty pozwalają na dopasowanie takiego elementu zarówno do potrzeb ptaków, jak i charakteru otoczenia. Możliwość wyboru ich materiału wykonania umożliwia bowiem w oryginalny sposób uzupełnić przydomową przestrzeń. Domki dla zwierząt łączą w sobie zatem estetykę i funkcjonalność. Z powodzeniem przysłużą się przyrodzie oraz człowiekowi.

Budki lęgowe jako proste wsparcie ekosystemu

Jak wiadomo, owady przyczyniają się do prawidłowego rozwoju roślin nie tylko tych rosnących na łące, ale także ogrodowych i działkowych. Pomagają bowiem zapylać kwiaty oraz skutecznie zwalczają szkodniki. Warto zatem docenić ich działanie, a co za tym idzie, nie szkodzić, a nawet zapewnić schronienie. Jednym ze sposobów na to jest chociażby zaopatrzenie przydomowej przestrzeni ogrodowej w budki lęgowe dla owadów. Zwykle montuje się je w suchych, słonecznych i zacisznych miejscach. Najlepiej zrobić to na drzewach lipy, jałowca, świerku lub wierzby, przy czym optymalna wysokość to 1 metr. Dobrym miejscem na zawieszenie budki jest również środowisko plantacji mleczy, wrzosów, malin oraz czarnego bzu i pokrzywy. Jeśli chodzi natomiast o samych mieszkańców takich domków, mogą nimi być m.in. pszczoły, trzmiele, biedronki czy motyle. Bezpieczne schronienie znajdą w nich też złotniki i murarki. Dla właścicieli ogrodów, poza funkcjonalnością, nie bez znaczenia jest jeszcze sam ich kształt. Wśród różnorodnych wariantów znaleźć można mianowicie dużą budkę z daszkiem trzcinowym, brzozowym bądź słomianym. Innym równie ciekawym rozwiązaniem może być typ owalny wykonany z drewna i owinięty sznurkiem umożliwiającym sprawne zawieszenie w dowolnym miejscu. Nie sposób pominąć tu tej trójkątnej wypełnionej z kolei szyszkami oraz kołkami z brzozy. Niemniej, wszystkie wymienione domki stanowią zarówno schronienie dla insektów, jak i stylową dekorację ogrodu czy działki, która świetnie wpasowuje się w zieleń.

Jak ugościć jeże w ogrodzie?

Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, obok owadów, również jeże są bardzo pożyteczne dla ogrodników. Ich głównym zadaniem jest zjadanie ślimaków i dżdżownic, dzięki czemu pomagają chronić liście oraz korzenie roślin, które są zjadane przez szkodniki. Wobec tego warto zaopatrzyć przydomową przestrzeń w wiklinowy domek dla jeża. Zapewni on bowiem tym stworzeniom schronienie przed różnorakimi niebezpieczeństwami. W końcu dla prawidłowego funkcjonowania potrzebują one zacisznego miejsca obfitującego dodatkowo w ich ulubione przysmaki. Najlepiej więc umieścić taką budkę w zaroślach, pod stertą gałęzi lub tarasem czy nawet w okolicy kompostownika. Należy podkreślić, że jeży nie powinno się dokarmiać. Można im za to postawić miskę z wodą. Ponadto dobrze jest też zrezygnować z regularnego koszenia trawnika, ponieważ zakrzaczenia stworzą świetne miejsce zamieszkania dla tego kolczastego stworzenia. Zresztą odrobinę zaniedbany ogród może po pewnym czasie okazać się dla ogrodnika intymną strefą relaksu w otoczeniu przyrody. W końcu nie ma nic piękniejszego, niż przyjazne obcowanie człowieka z naturą.

Wiklina znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Mnogość modeli o różnorakich rozmiarach i kształtach pozwala na dopasowanie wykonanych z niej przedmiotów do wielu aranżacji nie tylko w przestrzeni mieszkalnej, ale i lokali usługowych. Doskonale sprawdzi się zarówno jako element ozdobny zieleni ogrodowej, jak i funkcjonalne akcesorium służące m.in. do przenoszenia czy gromadzenia żywności. Uniwersalność tego materiału z pewnością zadowoli każdego miłośnika nietuzinkowych, a przy tym ekologicznych rozwiązań.